- Home
- Uncategorized @bg
- Технологиите на XXI век превръщат почистването в хайтек-индустрия – Част 2
Технологиите на XXI век превръщат почистването в хайтек-индустрия – Част 2

Развитието на почистващата техника
Метлата не се предава
Повечето от клиентите за почистващата техника са професионалисти в индустрията. Това е логично: оборудването е скъпо, трябва да го използвате със знание и опит. Но дори и при тях процесът на почистване не е напълно механизиран: метли и парцали все още са в действие, въпреки че е доказано, че машината ще се справи по-добре с всяка задача. При почистване с прахосмукачка работата се ускорява 7-10 пъти в сравнение с метлата. И в същото време се събира почти целия прах, докато по традиционния начин успява да се премахне 40% от праха, още 40% излита във въздуха, а 20% остава там, където лежи.
Икономическите аргументи в полза на механизацията са също толкова неоспорими. Техниката помага на почистващите фирми да спестят от фонда за заплати, който в цената на услугите им достига до 80%. За съжаление, много иновации не достигат до малките компании, защото този вид модернизация изисква сериозни и дългосрочни инвестиции. Сключвате договор, купувате техника. Но договорите обикновено са годишни, а техниката служи най-малко пет години. Това означава, че инвестирате в дългосрочен план и трябва да сте уверени в бъдещето. Това е по силите на големите играчи. Колкото по – ниско слизаме във формата и мащаба на компанията, толкова по-ниско е нивото на механизация.То постепенно пада до нискокачествени уреди, които струват повече, отколкото работят. И последната стъпка е ръчно почистване.
Механизираното почистване
Механизираното почистване е няколко пъти по-бързо и по-ефективно от ръчното. То позволява на почистващите фирми да спестят от заплатите на служителите, които в цената на услугите им са 80%, но степента на „напредналост“ на почистващата фирма се определя не само от броя на машините. Важно е да ги изберете правилно, като се имат предвид много фактори: обемът на резервоара за събиране на отпадъци, производителността на час, времето за автономна работа, времето за зареждане на акумулатори. Ако става въпрос за закупуване на парк от оборудване за офис сграда или предприятие, ще трябва да се приоритизира: помещенията са с различни настилки и с различни замърсявания. Това означава, че са необходими различни алгоритми за почистване.
Не всички купувачи имат обмислен подход към избора на техника. Много често биват купувани евтини или неподходящи за дейността машини, които бързо излизат от строя или изобщо не са необходими. В още по – голяма степен това се отнася до „непрофилни“ клиенти-компании от други отрасли. Такива, които не отдават почистването на професионални фирми, а се занимават с него сами. Те намерат машина в интернет, поръчват я, а след това се оказва, че машина с такава мощност просто не може да свърши работата, за която е купена.
Непрофесионализмът е основният бич на почистващата индустрия. Постоянно се нарушават правилата за работа с машини. Днес, особенно в условията на COVID стагнацията се мисли основно за това как да се намалят разходите за работа и купуването на нови съвременни почистващи машини силно намалява. Напредъкът се обърна. Същото се отнася и за ремонта и поддъжката на машините. Вместо към реномирани компании, хората се обръщат към аматьори непрофесионалисти. Хора, които ще вземат евтино за ремонта, но могат просто да дочупят машина или се опитват сами да се справят с проблема.
Литиево-йонни акумулатори
Развитието на почистващата техника силно се ускорява. Основната посока е преминаването към използуване литиеви батерии. Традиционно на дизелов двигател работят само големите улични машини. Но в помещенията не можете да „димите“ с дизелово гориво, затова почистващата техниката за помещения от самото начало е акумулаторна. Първо са се използвали алкални батерии, но техния недостатък е, че са взривоопасни (необходимо е да се зареждат в специална стая). На тяхно място идват гел батериите, които все още заемат най-голям дял на пазара.
През 2010 г. се появяват литиево-йонни батерии и това е истинска революция . Машината на гел батерия работи 3-4 часа, след което 8-12 часа се зарежда. Ако не спазите това време, ще повредите батерията. Литиевите батерии ви позволяват да работите няколко часа, един час да презаредите и да работите отново. Те нямат ефект на памет, можете да не ги зареждате напълно. В резултат на това се увеличава експлоатационният ресурс и производителността на машините. Там, където са били необходими две машини за почистването пода, сега ще е достатъчна само една с литиево-йонни акумулатори. Тя работи с кратки прекъсвания от около 20 мин за дозареждане на батериите. В момента литиево-йонните акумулатори не са евтини, но цената им постоянно се движи надолу.
Безпилотно почистване
Тенденцията на близкото бъдеще е роботизацията. Днес производителите се стремят да опростят максимално управлението на машините, избавяйки оператора и необходимостта от дълго настройване: достатъчно е да включите машината, да изберете програма, да изберете желания режим и след това тя ще свърши всичко сама. Но ако пазарът за битова техника е вече наводнен с роботи-прахосмукачки, тези в професионалния сегмент все още са рядкост. Taski, Hako, Tennant и други марки разработват роботизирани машини в сътрудничество с ИТ-компании и първите резултати вече са налице (Taski Swingobot), но засега това са само експерименти. Засега роботизираните машини които се използуват в професионалното почистване са твърде малко и се използват преди всичко за да впечатлят клиентите на услугите за почистване.
Не е време да се правят експерименти. Колкото и да искаме да сме новатори икономиката си е икономика, никой няма да въведе роботи в своя вреда. Роботите не са подходящи за всички терени: трябва геометрично просто пространство, за предпочитане без хора, в противен случай техниката бавно ще „мисли“ или ще се сблъска с минувачите. Плюс това се нуждаете от допълнителна подготовка: за да работи машината, трябва да се направи карта на стаята и да се сложат специялни обозначения на прозорците и огледалата, за да се предотврати евентуален сблъсък. И това е без да говорим за цената! Цените, предлагани сега в Европа за роботизирани машини за подово почистване надхвърлят 30 хиляди евро. Дали тези разходи ще се компенсират от икономии на разходи на труд? Все още е трудно да се каже. Въпреки че като цяло е ясно, че бъдещето е за роботите.